Wda

Wda

Dokładna mapa trasy spływu

Opis

Piękna nizinno-leśna i meandrująca wśród lasów Wda jest szlakiem bardzo malowniczym i atrakcyjnym krajoznawczo. Zwana też Czarną Wodą, rozpoczyna bieg na Równinie Charzykowskiej, na wysokości 160 m n.p.m., wypływając z jeziora Krążno. Jest główną arterią wodną Borów Tucholskich. Poniżej jeziora Wdzydze odgałęzia się Kanał Wdy i kończy swój bieg w Wiśle koło Świecia.

W górnym odcinku rzeka bywa kapryśna, a na początku biegu prawie nie nadaje się do spływu. Chociaż momentami uciążliwa, innym razem staje się zadziorną rzeczką z szybkim nurtem. Na tym obszarze przepływa przez liczne jeziora, zresztą w niewielkiej odległości od niej leży ponad 350 mniejszych lub większych jezior.

W środkowym biegu Wda staje się szybką, dziką rzeką z licznymi bystrzami, przecinającą Bory Tucholskie. Panuje tu spokój i cisza, bo to odludny teren z dala od większych miast i wsi.

Większa część szlaku Wdy położona jest na terenie Tucholskiego Parku Narodowego. Występują tu liczne jeziora rynnowe o łącznej powierzchni 120 tys. ha. Zachowały się również ostoje rzadkich gatunków ptaków, np. bociana czarnego, kormorana, głuszca i cietrzewia. Bory są atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym terenem turystycznym.

Najbardziej malowniczy jest środkowy bieg Wdy. Rzeka meandruje w głęboko wciętej dolinie posośniętej przez lasy liściaste. Po lekkim spiętrzeniu wód Wdy i zalaniu ujściowych odcinków jej dopływów: Prusiny, Ryszki, oraz innych drobniejszych cieków, powstał 440 - hektarowy sztuczny zbiornik zaporowy - Jezioro Żurskie. Na zboczach dolin rzecznych, głównie Wdy, wykształciły się bardzo wartościowe i rzadkie wielogatunkowe lasy liściaste z różnorodną florą porostów, a w dnach dolin łęgi oraz olsy.

Pokonanie kajakiem tego szlaku wodnego Borów Tucholskich nie przysporzy kłopotów nawet mniej doświadczonym wodniakom, chociaż Jezioro Wdzydzkie przy złej pogodzie może być wzburzone i dostarczać sporych atrakcji.

Atrakcje

• zwiedzanie skansenu kaszubskiego we Wdzydzach Kiszewskich

• ogladanie kamiennych kręgów w Odrach, cmentarzyska Gotów z I i II w n.e. - największego zabytku tego typu w Polsce

• możliwość nauczenia się podstawowych technik kajakarstwa górskiego pod okiem instruktora

• leśne sauny parowe

• chrzest kajakowy oraz turniej wacht

• Bal Kapitański na zakończenie spływu

Terminy 

rzeka termin prowadzący

A3 Wda 21.07 - 30/31.07.2011 Rafał Gryko zapisz się!


Dojazd

z Warszawy

stacja

daty

odjazd

przyjazd

uwagi1

 

2

 

3

Warszawa Centralna

Gdynia Główna

Gdynia Główna

Kościerzyna

Kościerzyna

Lipusz

11.07.06

11.08.06

 

08:00

 

13:45

 

15:14

 

13:07

 

15:09

 

15:33

Koleje Mazowieckie

 

90136, autobus szynowy

 

2238, autobus szynowy


1

 

2

Warszawa Centralna

Gdańsk

Gdańsk PKS

Lipusz

11.07.06

11.08.06

08:00

 

15:40

 

13:07

 

17:11

Koleje Mazowieckie

 

PKS - kierunek Chojnice
Proponowane połączenia mogą ulec zmianie. Prosimy o sprawdzenie ich przed wyjazdem:
www.pkp.pl, www.rozklady.com.pl

Zapisy

Na spływy kajakowy "Akcja Lato" można zapisać się przy pomocy tej strony www (kliknij link "zapisz się" przy terminie spływu) lub u Komandora Akcji Lato Olgi Wojewody, pod numerem telefonu 513 535 222 lub emailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spływów kajakowych "Akcja Lato" prosimy o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Tags: