Góry wartości - spotkanie z Krzysztofem Wielickim NOWY TERMIN !

 

Spotkanie z cyklu Góry Wartości z Krzysztofem Wielickim odbędzie się w poniedziałek 3 marca o godz. 18:30 w auli dawnej biblioteki uniwersyteckiej (stary BUW), ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Osoby zapisane na spotkanie styczniowe (odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora) zachowują swoją wejściówkę i proszone są o NIE wpisywanie się ponownie na listę zapisów. Aula w BUWie jest w stanie pomieścić 450 osób, oznacza to, że będą prowadzone zapisy dla kolejnych 300 osób. Link do zapisów pojawi się na stronie organizatora, we wtorek 25 lutego o godzinie 15:00 (TUTAJ). 

Krzysztof Jerzy Wielicki – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk. Brał udział w kilku wyprawach na K2. Dopiero podczas czwartej, latem 1996 roku, wytrwałość została nagrodzona – wszedł na szczyt Filarem Północnym z dwoma włoskimi alpinistami.

Zorganizował wyprawę zimową (Polska Wyprawa Zimowa Netia K2 2002–2003) na K2, która jednak nie zdobyła szczytu. Na przełomie lat 2006/2007 podjął kolejną zimową próbę zdobycia ośmiotysięcznika, tym razem Nanga Parbat, lecz z powodu skrajnie trudnych warunków pogodowych musiał wycofać się wraz ze swoim zespołem. W 2013 roku był kierownikiem ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. 5 marca 2013 roku szczyt zdobyli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka oraz Tomasz Kowalski (dwaj ostatni zginęli podczas zejścia ze szczytu).

W 2000 roku uhonorowany został prestiżową światową nagrodą Explorer (motto: Explorare Ausis – Tym Którzy Mają Odwagę Odkrywać) podczas Explorers Festival w Łodzi. Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club. W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie również nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. W latach 2005–2007 był członkiem Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”. Jest także członkiem – współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego.

źródło: http://www.centrumjp2.pl/aktualnosci/everest-pierwsze-zimowe-wejscie/