Bystre w Warszawie - wystawa fotograficzna

bystreOd dziś do czwartku (19 kwietnia) w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę fotograficzną poświęconą cerkwi w Bystrem i jej karpackiemu otoczeniu. Obecny stan świątyni jest dramatyczny – ponad stuletni budynek może się niedługo zawalić. Termin wystawy jest nieprzypadkowy, ponieważ jest to ostatnia chwila, aby dokonać rozliczenia podatkowego i przekazać 1% na organizację pożytku publicznego.

 

Cerkwie w krajobrazie południowo-wschodniej Polski są jak podręcznik historii ilustrujący zawiłe dzieje regionu położonego na styku kultur. Jedna ze stronic tej księgi może niebawem zniknąć bezpowrotnie – grozi jej coraz mocniej odciskający na niej swoje piętno czas. Bieszczadzka cerkiew w Bystrem k. Ustrzyk Dolnych chyli się ku upadkowi, choć mogłaby z powodzeniem trwać jeszcze przynajmniej kilkadziesiąt lat.

Niniejsza wystawa została zorganizowana we współpracy z Fundacją Anny Walczyk, która włączyła naszą inicjatywę do projektu „Na granicy kultur – z jednego strumienia”. Celem projektu jest krzewienie współpracy kulturowej i społecznej między mieszkańcami Polski i Ukrainy. Między naszymi narodami jest wiele różnic i zaszłości – ratowanie cerkwi w Bystrem, ze względu na jej położenie i wartości kulturowo-historyczne, nabiera więc wymiaru symbolicznego. Wystawa jest pierwszym, ale na pewno nie ostatnim krokiem na drodze współpracy.

Bardzo nam zależy na ocaleniu cerkwi w Bystrem i mamy ogromną nadzieję, że dzięki wystawie niebawem uda się ten cel osiągnąć. Serdecznie zapraszamy!

Koło PTTK nr Politechniki Warszawskiej,

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie,

oraz autorzy www.cerkiewwbystrem.pl

 

Plakat można pobrać tutaj.

Tags: