Obchody 60-lecia SKPB Warszawa w Baligrodzie - relacja

 W dniach 2-4 czerwca 2017 odbyła się kolejna duża impreza rocznicowa naszego Koła. Historia SKPB sięga wstecz aż do 1957, zatem w tym roku obchodziliśmy już 60-te urodziny. Z tej okazji w pierwszy czerwcowy weekend spotkaliśmy się nieopodal Baligrodu, w Bystrem, w ukochanych przez wszystkich przewodników Bieszczadach.

Kwadratlon i RPS 2015

Co wyjdzie po połączeniu  związanych z górami ludzi z Krakowa, Warszawy, Gliwic i Katowic? Zgraja SKPx-ów! A jeśli dodamy do tego sukienki, okulary, krawaty i wąsy?

Wtedy mamy już KWADRATLON. IMG 9766


 

Tegoroczny Kwadratlon odbył się w dniach 11-12 kwietnia w należącej do SKPB Warszawa studenckiej chatce Teodorówka w Beskidzie Niskim. Motywem przewodnim imprezy było hasło „Ladies and Gentlemen”. Po oficjalnym przywitaniu i zaprezentowaniu swoich atrybutów (sukienki, okulary, krawaty, wąsy, szpilki, niesamowite makijaże, liczna biżuteria) uczestnicy zostali podzieleni na 4 drużyny. Potem zaczęły się zmagania!

IMG 9309  

IMG 9314

Pierwsza konkurencja wymagała odrobiny kreatywności- należało stworzyć hymn swojej drużyny. Efekty były zaskakujące, pojawiły się nawiązania jednocześnie do wielkich epopei, jak i do popularnych w ostatnich czasach utworów disco-polo.

IMG 9338

IMG 9345

 Następnym zadaniem było namalowanie blachy organizatorów tegorocznego Kwadratlonu.  Aby jednak utrudnić zadanie, zabroniono dotykania papieru, oraz używania pędzla rękami. Rezultaty i tak były bardzo zadowalające:

IMG 9363

kwadratlonfoto

Po zakończeniu konkurencji plastycznej, nadszedł czas na etapy w terenie. Skakanie w workach, kręcenie się wokół kołka, rzucanie jajkiem, czy stworzenie gąsienicy, to tylko niektóre z trudności, które czekały na uczestników.

IMG 9411 

IMG 9434

IMG 9470

IMG 9438 

IMG 9478

 Następnie każda drużyna musiała wykazać się znajomością używania kompasu- nadszedł czas na orientację! Przewodnicy musieli podążać w kierunku wyznaczonego azymutu, aby odnaleźć czekające na nich pudełko z zadaniem specjalnym. Po znalezieniu wszystkich kopert z zadaniami, drużyna musiała im sprostać, a następnie przedstawić prowadzącym. Jednym z nich było zaśpiewanie odpowiednich wersów z przewodnika na wybraną przez grupę melodię poezji śpiewanej, lub żołnierską. To zadanie na długo pozostanie w pamięci organizatorów :-)

IMG 9550    

IMG 9573

          Wieczorem, po sycącym żurku, odbyła się ostatnia już konkurencja- odgadywanie obiektów architektonicznych, wraz z ich        projektantami, oraz miejscem, w którym się znajdują.

Po zakończeniu zawodów odbył się pokaz slajdów z Rosji. Szczegóły ze swojego wyjazdu w góry Kodar przedstawił Stasiek.

Jeśli już w ogóle mówimy o Kwadratlonie, to nie może zabraknąć jakże ważnego punktu- RPSu, czyli Rady Przewodnictwa Studenckiego. W tym roku trwała ona stosunkowo długo, dyskusje na temat szkolenia, działalności, promocji i egzaminów państwowych były szczegółowe i zawzięte. 

  IMG 9621                                                                                                  

Po RPSie, która była ostatnim punktem programu, nadszedł czas na zabawę i międzykołową integrację przy gitarze. Zostało też wybrane Koło, które zajmie się organizacją w przyszłym roku- wielkie brawa dla Wrocławia!

Podczas niedzielnego poranka ogłoszone zostały wyniki sobotnich zmagań- po podliczeniu całej punktacji okazało się, że zwycięską drużyną została drużyna Krawatów. Nagrodą była statuetka Złotego Wibrama. Gratulujemy zwycięzcom!

kwadratlonfoto2

 

Po śniadaniu, na zakończenie całej kwadratlonowej imprezy na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka- degustacja browaru w Dukli!

Kwadratlon-26 1

 Kwadratlon 2015 przeszedł już do historii, ale chyba każdy jest w stanie stwierdzić, że był niesamowitym wydarzeniem! Serdecznie dziękujemy przedstawicielom SKPB Katowice, SKPG Kraków, SKPG Gliwice za przybycie i wspólną zabawę! Ogromne podziękowania również dla organizatorów – Asi Borkowskiej, Kasi Stabeusz i Hanki Nowickiej oraz całej ekipy reprezentującej Warszawę w składzie: Ola Nikiel, Gosia Pleban, Basia Ciach z Marcinem, Stasiek Sobociński oraz wcześniej wymienione organizatorki. Dzięki za wykonanie naprawdę dobrej roboty, za włożoną pracę, pomysłowość  i zaangażowanie.

Do zobaczenia za rok we włościach SKPS Wrocław :-)

autor tekstu: Gosia Pleban

LINK GO GALERII OLI NIKIEL: https://plus.google.com/photos/116239240816609434613/albums/6138395237590711521?banner=pwa&authkey=CMe258iGz4z67wE

 

Zapraszamy do studenckiej chaty SKPB w Teodorówce! www.chata.skpb.waw.pl

 

 

 

Operacja pienińsko- sądecka - SGO Gosi i Mariusza

Założenia naszego SGO były takie: miało być fajnie, bez zbędnego łojenia oraz zanudzania uczestników naszą obszerną , specjalistyczną wiedzą. Wyszło nawet lepiej. :)  

 

 

Po relaksującej podróży autobustem do Krościenka nad Dunajcem postanowiliśmy dać naszym organizmom choć trochę energii w postaci żarcia. Wyszło smacznie, bo każdy miał kanapki zrobione jeszcze w domu. Miętowa herbata bardzo szybko postawiła wszystkich na nogi, mimo że kur jeszcze nie zapiał, a pierwsi kloszardzi się nie pojawili.

 

Powitanie Wiosny - to idzie młodość ;)

Wobec coraz częstszych dyskusji o potrzebie odmłodzenia SKPB  nie dziwi, że w programie tegorocznego Powitania Wiosny znalazła się trasa "Mały Turysta". Marta Panasik przygotowała rozliczne atrakcje dla przyszłych adeptów sztuki przewodnickiej czy też zwykłych miłośników aktywnego wypoczynku:

 

Ostatni bal jesieni

Ostatni bal jesieni miał miejsce w Bieszczadach w dniach 11-14 listopada 2010. Organizatorem była Badzia i Marcin z warszawskiego oddziału SKPB. Powłóczyliśmy się po połoninach i opuszczonych wsiach, paliliśmy ognisko nad szumiącym strumieniem, nocowaliśmy w domkach i schroniskach. Jak zwykle wycieczka z SKPB okazała się cudowną odskocznią od szarej rzeczywistości.

Droga do Shangri-la - podróż dokoła Azji

Dwa tygodnie temu wyruszyli z Polski nasi kołowi przyjaciele: Ola Nikiel i Łukasz Supergan (jeszcze nieblachowani).

Ich celem jest pokonanie, w ciągu osiemnastu miesięcy, drogi wokół Azji, największego kontynentu Ziemi. Przemieszczając się drogą lądową, zamierzają odwiedzić około 20 krajów - od Turcji po Laos.

Wyprawa Afganistan 2010

Ruszyła wyprawa w góry Afganistanu. Wśród uczestników jest dwóch przewodników SKPB Warszawa: Justyna Leszczuk i Piotrek Kłosowicz. Działalność wyprawy obejmie rejon Małego Pamiru, Hindukuszu Lupsuk oraz Pamir-i Wakhan leżących na wschodnich krańcach Korytarza Wachańskiego.

Trzymamy kciuki za powodzenie!

Wiosna przywitana!

Ogłaszamy, że Wiosna została przywitana.

W tym roku mimo nie do końca sprzyjającej pogody i Wielkiej Historii pukającej do drzwi znów ponad sto osób dotarło do Puszczy Bolimowskiej by wspólnie - pieszo, z kajaka i roweru, z dziećmi lub bez - powitać Wiosnę.Dziękujemy Wam wszystkim za towarzystwo.

Relacja z wyjazdu Rakietowo ? turowego w Beskid Sądecki

Zbiórka dworzec Wschodni pociąg relacji  Białystok - Zakopane. Wyjeżdżaliśmy w czwartek o 23,46.  Kierownik d/s. rakiet i całości - Paweł Łodziński (Pingwin) i  pełnomocnik d/s nart turowych Marek Król. Uczestnicy - 10 osób (Rakiety) + 6 osób narty turowe.

Dzień Świra - relacja

Prognozy mówiły, że będzie trochę cieplej? i o dziwo się sprawdziły!!! 31.01.2010, niedziela, termometr wskazuje temperaturę nie zagrażającą ludzkości, tak jak to miało miejsce ostatnio. Można zatem wyjść na dwór :D 14 osób, różnych wzrostem, narodowością i zaawansowaniem ? od amatorów, którzy mają pierwszy raz biegówki na nogach, po tych którzy w nartach czują się jak ryba w wodzie:)

Międzynarodowa Wyprawa Hardcorowa - Pingwiniada 2009

Bardzo się cieszyłam. Dostałam maila od Pingwina i Gosi z informacją, że mimo pełnego obłożenia wyjazdu na Ukrainę jednak mnie zabiorą. Gorgany. Moje ulubione góry. Zakarpacie, gdzie jeszcze nie byłam. Listopad to piękny miesiąc na chodzenie. Perspektywa widoków ze Strimby radowała...

Jesienno-zimowy weekend w Beskidach

Na długi weekend listopadowy (7-11 XI 2009) Mikołaj i Mister przygotowali wyjazd w Beskid Śląski i Żywiecki. Spotkaliśmy się na Dworcu Wschodnim w piątek o 23:40. Wycieczka miała być kameralna, ale na miejscu okazało się, że będzie nas jeszcze mniej, bo z przewodnikami tylko 6 osób. Wyjazd był typowo męski - na jedną kobietę przypadało 5 facetów (czyli jak łatwo policzyć, było nas 5 facetów i jedna kobieta).

Powitanie Wiosny z Autochtonem

Na rajdzie Powitanie Wiosny 2009 prowadziłem trasę rowerową Mazowiecka Ekspedycja z Autochtonem. Autochton to ja. Trasa była dwudniowa i przewinęło się przez nią trzynaście osób (oprócz mnie), a poprowadziłem ją po zakątkach które lubię i chętnie odwiedzam podczas wycieczek po okolicy.

Podziękowania za Rawkę

28 ? 29 marzec 2009, spływ Rawką

Osób piętnaście, osiem kajaków,
brakuje tylko śpiewających ptaków...
Przecież ptaki w rezerwacie
powinny śpiewać (na etacie!)

Wiosna 2009 przywitana!

Na rowerze, kajakiem, na piechotę, w wózku, a czasem wozem - każdy dotarł na Rajd Powitanie Wiosny jak mógł. Do Puszczy Bolimowskiej w weekend 28-29.03 przybyło nas 106 osób.  Najliczniejsza, dziecięca trasa liczyła 27 uczestników! A wiosna? Tę czuć było w powietrzu, no i nad ranem, gdy okazało się, że na zewnątrz jest cieplej niż w naszej salce nocelgowej:)

Kwadratlon Międzykołowy i RPS w Teodorówce

Logo Kwadratlonu 2009 (autor - Aneta Załuga)Czy niemal 40 przewodników zmieści się w chacie w Teodorówce? To pytanie krążyło mi po głowie już od lutego, kiedy organizacja Kwadratlonu wkroczyła w decydujące momenty. Takiej liczby gości mniej więcej się spodziewałem, a że w przeszłości chata mieściła i większe zgrupowania, byłem dobrej myśli. Na tydzień przed imprezą wiadomo było już, że pęknie trzydziestka, a w ostatniej chwili zgłosiły się jeszcze dwa koła. Koniec końców było nas 38 przedstawicieli z 9 kół przewodnickich z całej Polski.

Dziura w ziemi czyli Ordynat M. i jeho company - ODCINEK OSTATNI!

Około 35 lat temu w Biuletyn SKPB pojawiły się kolejne odcinki powieści sensacyjnej autorstwa jednego z naszych przewodników pt. "Dziura w ziemi czyli ordynat M. i jeho company".

Nie chcąc aby tak wybitne dzieło zaginęło publikujemy odcinek 5, ostatni tej powieści.

Pakistan i nie tylko... 2008

Wyjazd wakacyjny 2008 rodził się w bólach ? pytania: z kim? kiedy? gdzie? i po co? jakoś nie chciały znaleźć swych odpowiedzi. Wreszcie kolega Mister rzucił ? Pakistan to jest to! Dodaliśmy do tego wymarzony od wielu lat przejazd przez Chiny do Kirgizji; czyli przełęcze Khunjerab, płaskowyż Pamiru Wschodniego, miasto Kaszgar i kotlinę Ałajską. A zakończyć postanowiliśmy w Taszkiencie u znajomego. No i pojechaliśmy do Pakistanu, Chin, Kirgizji i Uzbekistanu!

Na jesiennej Ukrainie - kontrrelacja przewodnika/uczestnika

Ponieważ przewodnicy odwalili fuszerkę i napisali relację po łebkach, teraz ja na piszę jak NAPRAWDĘ było, bez skrótów myślowych, nie szczędząc drastycznych i pikantnych szczegółów. A było tak - na długi weekend liściopadowy dołączyłem do trasy Gośki i Pingwina w Bieszczadach Wschodnich. W piątek wieczorem wsiedliśmy do autobusu do Lwowa, a w sobotę rano przesiedliśmy się w marszrutkę...

Na jesiennej Ukrainie ? tendencyjna relacja przewodników

Nie będzie tu niewybrednych dowcipów o p(P)ingwinach ani zdjęć Tańczących z wilkami (albo uczestnikami). Tania sensacja gdzie indziej (linki na końcu).

Zaczęliśmy patriotycznie, w końcu tylko parę dni dzieliło nas od 11 listopada. Tu jeszcze czyści i uśmiechnięci (no dobrze, uśmiechnięci byliśmy do końca), a w tle cmentarz Legionów na Przełęczy Wyszkowskiej.

Buchara - błękit Uzbekistanu - 2007

O niektórych miejscach nie warto opowiadać, lepiej je zobaczyć. Tak właśnie jest z Bucharą, którą odwiedziłam we wrześniu 2007. Trzytygodniowy pobyt w Uzbekistanie był prawdziwą podróżą w czasie, bo takie wrażenie ma się najczęściej odwiedzając kolejne bajecznie kolorowe miasta. Zapraszam do oglądania pierwszej części galerii z Buchary

Niedługo na tej stronie pojawią się kolejne fotografie m.in. z Tien Szanu Zachodniego, Chiwy, Samarkandy i Kotliny Fergańskiej. Wybór zdjęć można też było obejrzeć w czasie slajdowiska SKPB pt. ?Błękit jedwabnego szlaku?, które w marcu 2008 roku odbyło się na Politechnice Warszawskiej.

- Agnieszka Skieterska

Medresa w Bucharze

Medresa w Bucharze działała nawet w czasach komunizmu

Złoto z Gór Złotych - relacja z zawodów przewodnickich


Raz do roku przewodnicy z kół studenckich spotykają się gdzieś w górach, by omówiić ważne sprawy. Ale prawdziwe emocje zaczynają się w czasie towarzyszącego naradom Kwadratlonu Międzykołowego. Wówczas, ubrani w czerwone polary i uzbrojeni w całe swoje górskie doświadczenie, przewodnicy stają do trudnych zawodów...

W tym roku drużynie "połączonych sił" SKPB Warszawa i SKPB Gliwice dopisało szczęście - zdobyliśmy I miejsce ex aequo z SKPG Kraków.
Jak było na Kwadratlonie pisze w swojej relacji prezes SKPB Warszawa Andrzej Affek.

Mikołajki w Teodorówce - relacja


8 i 9 grudnia w Teodorówce pod auspicjami skarbnika, j.o. prezesa, oraz pod chochlą prezesowej, zainaugurowano nową świecką tradycję ? Mikołajki w chatce.

Zebrało się nas kilkanaście osób: od absolwentów gimnazjum, poprzez kadrę, kursantów po old boyów...

Wyjazd do Uzbekistanu

W Uzbekistanie byliśmy* od 17. do 30. sierpnia 2007 r. Zwiedziliśmy Kotlinę Fergańską, a także część ?główną? Uzbekistanu. Byliśmy w górach Tien ? Szan na północ od Taszkentu, w Termez, przy granicy z Afganistanem, a także (w pewnym sensie) nad Morzem Aralskim. Można więc powiedzieć, że przejechaliśmy Uzbekistan wzdłuż i wszerz starając się zwiedzić wszystko co wydawało się nam interesujące. Nie da się jednak ukryć, że jest to kraj, w którym można by spędzić pewnie i trzy miesiące nie nudząc się zbytnio. Bogata historia, mnóstwo zabytków i ogromne przestrzenie zapewniłyby rozrywkę na bardzo długo.

Relacja z wycieczki na Babią Górę 10-11.11.2007


Wysiedliśmy bladym świtem w Makowie Podhalańskim i dojechaliśmy busem do Skawicy. Patrząc na czapę śniegu na dachu busa wiedzieliśmy już, że nasze oczy po raz pierwszy w tym sezonie niedługo ujrzą zimę. Nie myliliśmy się.

Niebanalne Tatry - przewodnicy SKPB na szkoleniu zimowym

Aby prowadzić lepiej i bezpieczniej w górach przewodnicy SKPB doskonalą swoje umiejętności. Przeczytaj i zobacz, gdzie byli przed tegorocznym Rajdem Beskid Niski :))

 

W listopadowym lesie

Relacja z wycieczki weekendowej 8-11.11.2003

Na zamieszczone w internecie ogłoszenie o wycieczce weekendowej odpowiedziało ponad dwadzieścia osób. Trochę się dziwiliśmy aż takiemu zapałowi do listopadowej włóczęgi, ale w końcu w piątek 7-go listopada wszyscy zainteresowani wsiedli w pociąg i w niezbyt komfortowych warunkach dotarli do Rzeszowa. Tam nastąpił podział na dwie grupy dowodzone przez Gosię i Marysię (Grupa nr 1) oraz Alę i Darka (Grupa nr 2). Plan był taki, aby obydwie grupy przeszły taką samą trasę zaczynając z dwóch różnych stron i spotykając się na wspólnym noclegu w Łopience. Grupa Pierwsza rozpoczęła wycieczkę w Lesku, Grupa Druga w Rzepedzi.

Coś z krainy Shakespeare'a - czyli "Góry po Ichniemu"

Naradzono się, zadecydowano i pojechano. Trzech starszych panów - Leszek, Jaś i ja - w góry Penińskie w PEAK DISTRICT.
Nazwa koresponduje z Pieninami antropologicznie jedynie, bo geologicznie jedynie częściowo i próżno by się doszukiwać analogii widokowych.

Studenci i licealiści w górach, czyli "Beskidzki Trakt" oczami uczestniczki

W tym artykule możecie przeczytać co nieco o "Beskidzkim Trakcie" widzianym "z drugiej strony".

Sylwester 2001/2002, czyli śnieżna zadymka w Gorganach (zima 2001/2002)

Po zeszłorocznym wypadzie w okolice przełęczy Użockiej przyszła kolej na Gorgany. Tym razem pojechaliśmy, wraz z ukraińskimi znajomymi Izy, Madzi i Rafała, w okolice Osmołody.
Tak naprawdę sami dokładnie nie wiedzieliśmy, dokąd jedziemy - wiadomo było, że gdzieś w okolice Osmołody, szczegóły znali Ukraińcy. Autobus relacji Warszawa - Dolina był 27 grudnia wyjątkowo pełen. Może dlatego, że był to pierwszy kurs w tamtym kierunku po świętach i jedyny tego dnia. Autobus był oczywiście nieogrzewany, choć na pierwszy rzut oka, prezentował się nieźle w stosunku do tych ze wcześniejszych wyjazdów. Jechaliśmy strasznie wolno. Po przekroczeniu granicy
tempo jazdy spadło do około 30 km / h. Nic dziwnego - przy takim stanie dróg (tafla lodu) niewielu odważyłoby się jechać szybciej.

Wspomnienia z obozu sylwestrowego na Ukrainie (zima 2000/2001)

Tym razem obóz sylwestrowy odbył się w dniach 26.12.2000 - 3.01.2001 w ukraińskich Bieszczadach Wschodnich, w miejscowości Tichyj, położonej 7 km na południe od miejscowości Wołosianka Zakarpacka, nieopodal Przełęczy Użockiej.

Zegar słoneczny na Piwanem - historia podboju (l2001)

Wszystko zaczęło się dwa i pół roku temu, podczas jednego z turnusów "wczasów w Bartnem". W "Gazecie Gorlickiej" ukazał się artykuł o jednej z okolicznych osobliwości, zegarze słonecznym z początku XX wieku, wyrytym w piaskowcu przez łemkowskich pasterzy, na wzgórzu Piwane (lub Piwanek), oddzielającym Ropicę Górną od Pstrążnego.

Blachowanie kursu 1998/1999 (wiosna 2000)

Stwierdzam co następuje: zaczęło się o 19:51 na dworcu Warszawa Śródmieście. Pierwszego dnia jechało 8 osób: Maciek, Krycha, Sarenka, Aneta, Janek, Marta, Waldek oraz niżej podpisany + kadra (Adam i Maciek), w sobotę dojeżdżała Julka i zblachowany w zeszłym roku Gore. W sumie do blachowania 9 osób...