Dukla i okolice:
- Klasztor Bernardynów w Dukli >>>
- Pałac w Dukli >>>
- Kościół św. Marii Magdaleny ( a w nim rokokowy nagrobek Marii Amalii z Brűhlów, uznawany za wybitne dzieło sztuki)
- Ruiny synagogi i dwa kirkuty w Dukli
- Pustelnia św. Jana z Dukli
- Polecamy też trasy rowerowe w okolicy i przewodnik "Szlak rowerowy gminy Dukla" i w wersji PDF do pobrania>>>
- W Dukli znajduje się również:
- wypożyczalnia rowerów górskich także elektrycznych,
- ścianka wspinaczkowa,
- Budka Dukielska,
- Transgraniczna informacja turystyczna - w której można dowiedzieć się wszystkiego o najbliższej okolicy jak również założyć okulary 3D i zwiedzić ją wirtualnie,
Inne miejsca koło Teodorówki:
- Bóbrka - Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa - www.bobrka.pl
- Chyrowa - drewniana cerkiew łemkowska p.w. Opieki Bogurodzicy (XVIII w.) >>>
- Dolina Śmierci- to fragment doliny rzeki Iwelki, między szczytami Dani i Chyrowej, koło wsi Chyrowa, gdzie w dniach 11-14 września 1944 toczyły się bardzo krwawe walki pancerne pomiędzy oddziałami Armii Czerwonej, a Wehrmachtu. Straty obu stron sięgnęły dziesiątków tysięcy zabitych i rannych, a ślady pocisków do dziś można znaleźć w okolicznych lasach.
- Krosno i Centrum Dziedzictwa Szkła
- Trzcinica - Skansen Archeologiczny Karpacka Troja - www.karpackatroja.pl
- Zyndranowa - Skansen Kultury Łemkowskiej
- Zawadka Rymanowska - drewniana cerkiew łemkowska p.w. Opieki Bogurodzicy (XIX w.) >>>
- Żarnowiec - Muzeum Marii Konopnickiej - www.muzeumzarnowiec.pl
-
Zręcin - grób Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów
Sporty zimowe:
- W sąsiedniej Chyrowej działa stacja narciarska Chyrowa Ski - www.chyrowaski.pl. Odległość od chaty 6,5 km.
- W Dukli przy ul Armii Krajowej 1 działa profesjonalne lodowisko czynne nawet w temperaturze + 10 stopni, jest też maszyna do czyszczenia i wyrównywania lodu oraz wypożyczalnia łyżew (110 par). Bilet normlany kosztuje 5 zł, a ulgowy 2 zł za 60 min jazdy. Aktualny cennik dostępny na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. Odległość od chaty 4 km.
O Teodorówce:
Teodorówka - wieś w województwie podkarpackim (pow. krośnieński, gmina Dukla) położona przy bocznej drodze z Dukli do Nowego Żmigrodu i Gorlic. Po raz pierwszy osada jest wymieniana w dokumencie wydanym 17 sierpnia 1366 roku przez Kazimierza Wielkiego. Wystawiony we Włodzimierzu akt zatwierdzał podział majątku kanclerza Janusza (Suchywilka) i darowanie części majątku swym bratankom. Dobrami Kanclerza podzielili się Janusz, Piotr i Mikołaj - synowie Jakuba Cztana z Kobylan.
Osada prawdopodobnie pierwotnie zwała się Przedmieście Wyżne. Pod tą nazwą przeszła pod koniec XVI w. w ręce rodziny Bolikowskich, a dzierżawił ją Jakub Warszycki. Od XVII wieku wsią władał Jan Męciński (syn Andrzeja Męcińskiego), a z czasem miejscowość przeszła na własność jego rodziny. Do Męcińskich należała wówczas Dukla. Obecna nazwa wsi pochodzi od imienia córki Jana Męcińskiego - Teodory. Do 1710 całą Duklę i okoliczne wsie, w tym Teodorówkę, wykupuje rodzina Mniszchów za czasów których cały region rozwija się gospodarczo. Potem właścicielami dóbr stają się kolejno Ossolińscy, Stadniccy i w 1810 roku ponownie Męcińscy, do których pałac dukielski należał jeszcze na początku XX wieku.
W 1944 r., w czasie operacji dukielsko-preszowskiej, Teodorówka znalazła się na odcinku najkrwawszych zmagań wojennych. W dniu 23 września 1944 r. nacierajaca Armia Radziecka wkroczyła do wsi. Dziś przez Teodorówkę przebiega czerwony szlak rowerowy długości 37 km rozpoczynający i kończący się w Dukli, biegnący w kierunku Iwli, Chyrowej, Mszany, Trzciany, Lipowicy. Do osady można też zejść ze szlaku żółtego wiodącego grzebietem Chyrowej.
Od listopada 2006r. w Teodorówce, na zboczach Wzgórza Franków (534 m n.p.m.), działa chatka studencka prowadzona przez SKPB Warszawa. Z domu rozciąga się malowniczy widok na Cergową (716 m n.p.m.). Zimą w pobliżu można korzystać w wyciągów narciarskich na stokach Chyrowej.